Technika Feynmana

Technika Feynmana, czyli jak dostać nagrodę Nobla

Opanowanie złożonych procesów uczenia się nierzadko stanowi potężne wyzwanie nawet dla ponadprzeciętnych jednostek. Niezależnie od tego, czy mówimy tutaj o uczniach z podstawówki, liceum, studentach czy osobach dorosłych chcących opanować nowe umiejętności np. dla polepszenia kompetencji zawodowych. Jak przełożyć teorię na praktykę? W jaki sposób podejść do co bardziej skomplikowanych zagadnień? Tutaj z pomocą może przyjść tzw. technika Feynmana.

Czym jest technika Feynmana?

Choć wspomniana wyżej nazwa może brzmieć z pozoru dość tajemniczo i skomplikowanie, w praktyce jest ona prostą, ale niezwykle skuteczną metodą uczenia się. Pozwala ona nie tylko na pokonanie wyzwań związanych z przyswajaniem informacji, ale również pomóc zbudować mocne fundamenty wiedzy.

Krzywa zapominania Ebbinghausa. Jak lepiej zapamiętywać?

Technika Feynmana została nazwana tak na cześć amerykańskiego fizyka Richarda Feynmana, uważanego za jednego z 10 najwybitniejszych fizyków w historii. To właśnie ten wybitny umysł był jednym z ojców nowoczesnej termodynamiki elektrodynamiki kwantowej. W roku 1965 uzyskał dodatkowo nagrodę Nobla!

Feynman był gorącym zwolennikiem i praktykiem techniki uczenia się, który opierała się na bardzo prostych koncepcjach. U podstaw tej metody leżało założenie, iż jakiekolwiek zagadnienie powinno móc dać się wyjaśnić za pomocą możliwie prostej analogii lub metafory.

Na czym polega technika Feynmana?

Technika Feynmana opiera się na kilku podstawowych punktach, które trzeba wykonać w odpowiedniej kolejności:

  1. Wybierz koncept. Weź zagadnienie, które nie rozumiesz. Może to być dosłownie cokolwiek – definicja, teoria itp.
  2. Wyjaśnij koncept na piśmie. Użyj własnych słów do tego, aby możliwie najprościej wyjaśnić temat, który wziąłeś. Spróbuj sobie wyobrazić że stoi obok ciebie koleżanka albo kolega, któremu właśnie próbujesz go wytłumaczyć. Nie ograniczaj się – użyj możliwie najprostszych, dostosowanych do twojej osobowości słów.
  3. Zobacz, jakiej wiedzy ci brakuje. Wyjaśniając koncept koledze-duchowi z pewnością zatniesz się w kilku miejscach, nie wiedząc, jak je wytłumaczyć. Zaznacz je sobie, a następnie sięgnij do źródeł (podręczników, książek, encyklopedii), aby uzupełnić tę wiedzę.
  4. Ostatecznie popraw stworzoną definicję. Sprawdź to, co napisałeś raz jeszcze – jeśli zawiera ona trudne lub ciężko zrozumiałe słowa zastąp je, używając metafor lub analogii. Twoja definicja ma być zrozumiała dla każdego!

Te 4 punkty zmuszają do rzeczywistego wyjaśnienia złożonej koncepcji, a nie jedynie bezsensownego wkuwania na pamięć. Przetwarzamy nabytą wiedzę, czyniąc ją prostą i przystępną. A dodatkowo w całym procesie angażujemy różne obszary mózgu, w tym te odpowiedzialne za logiczne myślenie czy analizę.

Zmuszając się do aktywnej nauki budujemy trwalszy obraz nabywanej wiedzy w naszym umyśle, czyniąc jej przyswajanie przyjemniejszym i łatwiejszym. Ponadto nabywamy również umiejętność weryfikacji tejże wiedzy poprzez uzupełnianie i analizę niezrozumiałych zagadnień.

Dlaczego warto korzystać z techniki Feynmana? Zastosowanie w praktyce

Technika Feynmana niesie ze sobą szereg zauważalnych korzyści, wśród których przede wszystkim wymienić należy:

  • Pełniejsze zrozumienie zagadnienia – zmuszając się do tłumaczenia skomplikowanego problemu angażujesz swój umysł do jego pełniejszego zrozumienia
  • Weryfikacja wiedzy – wypełniając luki w zagadnieniu zauważasz obszary, które wymagają od ciebie większego skupienia i zwrócenia uwagi
  • Rozwój różnych obszarów mózgu – zastosowanie metody Feynmana aktywizuje jednocześnie różne elementy twojego umysłu
  • Efektywność – twoja nauka staje się najzwyczajniej zauważalnie bardziej efektywna
  • Zwiększanie pewności siebie – jak zobaczysz, że potrafisz rozkładać na czynniki pierwsze skomplikowane definicje twoja pewność siebie wystrzeli w górę!

Omawiana przez nas metoda znajduje zastosowanie praktycznie we wszystkich dziedzinach. W codziennej praktyce stosowali ją m.in. Albert Einstein oraz Karol Darwin. Sam Feynman używał jej chociażby do tworzenia diagramów pozwalających mu rozłożyć skomplikowanie teorie fizyczne na czynniki pierwsze. Tak, dobrze się zastanawiasz – ta prosta metoda świetnie sprawdzała się również przy mechanice kwantowej! Nie gwarantuję w stu procentach, że dzięki niej nagroda Nobla wpadnie w twoje ręce, niemniej jednak jak widać technika miała wśród noblistów wybitne wzięcie.

Należy też jednak zwrócić uwagę na podstawowy minus metody Feynmana, jakim jest potencjalna czasochłonność. Niektóre koncepcje mogą być na tyle mocno skomplikowane, iż ich rozłożenie może trochę zająć. Tutaj więc wszystko zależy od tego, jak wielkim areałem czasowym dysponujesz. Warto pamiętać, jak ważna w takich momentach jest dieta dla mózgu.

W ogólnym rozrachunku jest to jednak metoda szalenie pomocna, skuteczna i – co najważniejsze – prosta w zastosowaniu. Warto więc próbować stosować ją podczas nauki.

Jak brak snu wpływa na mózg? Zobacz, dlaczego sen jest ważny

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *